A park- illetve kertépítési munkálatokkal természetesen és szükségszerűen meg kell várni az épület minimálisan szerkezetkész állapotát, de sokkal inkább a külső kulcsrakész állapot elérését (amikor is az épület kívülről már teljes mértékben kész van), minthogy a terepszintek végső rendezése és a termőföld elterítése, illetve a gyep lefektetése és a növények telepítése után építési anyagok tárolásának és mozgatásának, állványzat felállításának értelemszerűen már nincs helye a leendő kertben.
Mindez azonban közel sem jelenti azt, hogy kellő előrelátás tanúsítása esetén az építkezés során ne lennének olyan, a későbbi kertépítési munkálatok menetéhez kapcsolódó, azokat elősegítő feladatok, amelyek elvégzésével nagyban megkönnyíthetjük a későbbi kertépítészeti munkálatokat, jelentős költségeket spórolhatunk meg vagy netán sokkal élhetőbbé tehetjük kertünket.
Éppen ezért az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot arra vonatkozóan, hogy kertépítői szemmel mire érdemes odafigyelni a ház építése során.
A ház elhelyezkedése, a kert tagolása
Rögtön az elejéről kezdve: a ház tervezésekor fontos szempont a ház tájolása és telken belüli helyének meghatározása (nyilvánvalóan a vonatkozó építésügyi előírások keretei között), ami egyúttal a kert tagolását, elő- oldal- hátsókerti részének kialakítását is determinálja. E körben érdemes odafigyelni az esetleges meglévő koros – de egészséges - fák megtartására, egy intimebb (utcai járókelőktől, szomszédoktól elhatárolható) kertrész meghagyására, ebbe a kertrészbe nyíló, kellő méretű terasz „betervezésére”, a garázs vagy kocsibeálló olyan elhelyezésére, hogy a térburkolatokkal ne kelljen „szétszabdalni” a későbbi zöldfelületet.
Kitermelt föld deponálása
A terepmunkálatok és alapozás során javasoljuk egyfelől a megtartható növényzet (különösen értve ez alatt a korosabb sövények és a fentebb már említett koros fák) fokozott megóvását, valamint a kitermelt föld termőrétegként és töltőföldként való deponálását megközelítőleg olyan mértékben, amilyen mennyiségben a végleges terepszintek kialakításához majd szükséges lesz rájuk. A deponált termőföldet azonban csak a tényleges kertépítési munkafázisban terítsük el.
Víz- és áramellátás a kertben
A gépészeti és villanyszerelési munkálatok során nem szabad megfeledkezni a kerti létesítmények áram szükségletéről és a kert vízigényéről sem.
A kertben nem csupán a villanymotoros szerszámok működtetéséhez kell áramot biztosítani, de a kerti világításhoz, az öntözőrendszer automatikájának működtetéséhez, az esetleges szivattyútechnika üzemeléséhez min-mind szükség lesz külső áramvételi lehetőségre.
A kerti vízvételi lehetőség biztosításához és különösen az öntözéshez a szükséges kiállásokat ki kell alakítani és a kerti almérő vízórát is érdemes időben engedélyeztetni és felszereltetni. Az energiatakarékos és környezettudatos öntözéshez javasolt és mind inkább elterjedt az esővíz hasznosítása, az ehhez szükséges ciszterna telepítése is előre (vagyis a kertépítő szakmunkákat megelőzően) elvégezhető, csakúgy mint az esetleges kút fúratása.
Kertrészek összekapcsolása
Burkolatok kialakítása, (tám)falak és más betonelemek létesítése esetén érdemes megfelelő átmérőjű védőcsöveket a burkolt, betonozott részek alá beépíteni, hogy a kert minden részére, vagyis valamennyi zöldfelületre könnyedén átvihető legyen az öntözőrendszer csőhálózata, valamint a villanyvezetékek is észrevétlenül, és ami a legfontosabb: a már elkészült burkolatok megbontása nélkül átvezethetőek legyenek a kert egyes pontjai között.
Szakemberek kooperációja, építési tevékenységek egymásra utaltsága
Általánosságban elmondható továbbá, hogy a minél gördülékenyebb kivitelezés érdekében érdemes és célszerű a kert későbbi kialakítását végző szakembert mielőbb megtalálni, és a tervezési folyamatokba, a zöldterületi tervezésbe is már az építési beruházás kezdeti szakaszaiban bevonni, hiszen egy családi háznak a kert az előszobája, amelynek praktikus és költséghatékony kialakítását elősegíti az egyes – és lényegében egymásra épülő - építési tevékenységek minél összehangoltabb menete.
Forrás: Építinfó.hu